Култура
Послания, изводи и приоритети от проведена среща-разговор за културното развитие на град Пловдив
Пловдив, град на запазено и качествено експонирано културно наследство, който се развива с помощта на ефективен маркетинг.
Пловдив, средище на културни събития, реализирани чрез ефективни механизми за балансиране на частния и публичния интерес.
Пловдив, град с уникален културен пейзаж, красив ландшафт и развита пътна и транспортна инфраструктура.
На 27.09.2016 дадохме официално начало на гражданска инициатива „Нашият Пловдив“ с провеждане на среща-разговор на тема „Културното развитие на гр. Пловдив“. Срещата имаше за цел да постави началото на един процес, свързан с Културата в града и възстановяването на полагащото й се място в обществения живот на Пловдивчани.
Изводи от проведено обществено обсъждане
- Определяме като висок успех усилията на всички хора, ангажирани в културата, които въпреки всички трудности успяват да реализират редица смислени и успешни културни проекти. Положителните резултати от техните труд и усилия прославят гр. Пловдив като едно от културните средища в България.
- Към момента градът ни не е подготвен напълно за успешното справяне с предизвикателството „Пловдив 2019“. Призоваваме общината, културните общности, политиците (независимо от тяхната принадлежност) да подпомогнат подготовката на гр. Пловдив за това важно събитие.
- На срещата бе определено като приоритетна мярка за културното развитие на гр. Пловдив взаимодействието на културните институции в гр. Пловдив с училища и детски градини. Това цели възпитаване у децата ни на отношение към културата.
- Гражданска платформа Нашият Пловдив оценя като много сериозен проблема със заличаването от картата на града ни важни и исторически ценни за Пловдив сгради. Липса на адекватна културна стратегия.
- При реализиране на политики в сферата на културата, се забелязва липса на дългосрочна визия и критичност.
- Определяме нивата на замърсеност на въздуха и хигиената в обществените пространства в Пловдив като негативна предпоставка пред Културното развитие на града ни.
- Съществуват сериозни проблеми с прозрачността и целесъобразността при разходването на публични средства за културни дейности. Действащите наредби за финансиране не са разработени с участието на неправителствения сектор и творците.
- Забелязва се системно пренебрежително отношение към пловдивските Дейци на Културата, техните талант, умения и компетенции.
- Отсъстват всякакви форми на публично-частното партньорство в областта на културата.
Мерки и конкретни инициативи
- Прилагане на Закона за Културното Наследство от страна на общината, което да гарантира възстановяване и запазване на целостта на паметниците на културата в града.
- Актуализиране на стратегията на общината за културно развитие на гр. Пловдив – създаване на отделен раздел за Пловдив 2019 с конкретни мерки, които общината следва да предприеме в краткосрочен план.
- Установяване на трайна комуникация между училища и детски градини с културни институции с цел възпитаване у децата ни на отношение към културата.
- Стимулиране на учениците от гр. Пловдив да създават техни проекти в сферата на културата с възможност за финансиране от страна на общината.
- Привличане на млади творчески настроени хора, които са готови да оформят културния календар на града със събития, които обхващат съвременната култура.
- Събиране на екип, който да изготви списък с всички локации в града, на които се развива културна дейност.
- Изработване на карта с тези локации (онлайн и офлайн).
- Специално организиране на срещи, в извън партийна атмосфера, с цел консолидиране на съвременен културен елит, който сам да прецени какви са нуждите на града за културното развитие на Пловдив.
- Уважително отношение към пловдивските Дейци на Културата и отделяне от страна на общината на достатъчно внимание и грижи към техния труд, знания и умения.
- Разходването на публичния ресурс за културни дейности да става прозрачно и целесъобразно под контрола на гражданите на Пловдив.
- Извършване на незабавен и срочно изпълним ремонт на сградата на Дружеството на Пловдивските Художници, Кино Космос, Център за съвременно изкуство – Пловдив, Баня „Старинна“, за да може същите да отговарят на съвременните изисквания и да посрещат гости през 2019 г.
- Отдаване при облекчени условия на обществени пространства за развиване на културни дейности.
- Прилагане на механизми за граждански контрол върху проекта ПЕСК 2019 – Гражданска квота в УС и контролния орган на фондацията; публичност на действията на Фондация Пловдив 2019 (публикуване на дневния ред на заседанията на УС и последващите решения в сайта на фондацията).
- Община Пловдив да гарантира финансово ЕСК 2019. Това е проект първо на Пловдив, после на държавата.